Dąbrowa Górnicza
32 268 10 68
pogoria@air.travel.pl
Kraj / Region
Wyjazd od
Powrót przed
Wylot z / wyjazd z
Liczba dorosłych
Liczba dzieci
Transport
więcej opcji
Grecja
Grecja
więcej ofert Grecja
Powierzchnia  
131990 km2
Stolica  
Ateny
Największe miasta  
Ateny, Saloniki, Pireus, Patras, Heraklion
Język urzędowy  
grecki
Waluta  
euro
Ludność  
11216708 osób
Strefa czasowa  
czas polski + 1h
Podział administracyjny  
Grecja jest podzielona na 13 regionów, które dzielą się na 54 departamenty.
Porady i zwyczaje

Kuchnia
grecka kuchnia jest jest jedną z najsmaczniejszych kuchni świata, a to dzięki wielkiej różnorodności warzyw, owoców oraz ziół. Najczęściej używanym tłuszczem jest oliwa z oliwek, która w połączeniu z różnorodnością ziół takich jak oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn nadaje potrawom charakterystyczny smak i aromat. Potrawy kuchni greckiej są lekkie i doskonale komponują się z gorącym klimatem tego kraju. Grecy uznają chleb jako niezbędny do życia, dlatego podają pieczywo do każdego posiłku.

Napoje
kawa jest często spożywanym napojem w Grecji. Istnieje wiele rodzajów kaw, sztandarową odmianą jest „kawa po turecku”, którą możemy zamówić praktycznie w każdej kawiarni. Doskonałą propozycją na cieplejsze dni jest orzeźwiająca kawa frappe. Przez okrągły rok w Grecji można nabyć świeże pomarańcze. Dzięki nim zawsze można delektować się wspaniałym smakiem wyciśniętego z nich soku. Według znawców wina greckie nie należą do najlepszych na świecie. Najpopularniejszym piwem w Grecji  jest Mythos. Ma wyrazisty smak, który z pewnością zyska przychylność piwoszy. Metaxa, produkowana z czerwonych winogron, jest niewątpliwie najbardziej znanym na świecie alkoholem pochodzącym z Grecji.

Pamiątki
warto zakupić wyroby z drzewa oliwnego, futra. Świetną pamiątką są wyroby rękodzielnicze ludowe, takie jak: hafty, garnki czy koronki. Dodatkowo można przywieźć charakterystyczny dla Grecji alkohol ouzo, z liczbą 12 na czerwonej nalepce jak i Metaxe.

W restauracji
opłata za obsługę w większości restauracji i tawern wliczona jest w ceny potraw, ale zwyczajowo zostawia się kelnerowi na stole dodatkowo 5-10%. Bardzo ważne jest również pochwalenie konsumowanej potrawy - właściciele restauracji  i greccy kelnerzy są wtedy naprawdę dumni.

Fotografowanie
robienie zdjęć jest zabronione w muzeach, a na terenie wykopalisk archeologicznych często korzystanie z aparatu czy kamery wymaga opłaty. Należy uważać na wszelkie znaki zakazu fotografowania i nie robić zdjęć w pobliżu lotnisk.

Obyczaje
Grecy są generalnie przyjaźni i otwarci. Znani są również ze swojej gościnności jak i pełnego swobody podejścia do obowiązków.
W Grecji nie ma zwyczaju targowania się, aczkolwiek zdarza się to w niektórych hotelach po sezonie. Podobnie możliwe są negocjacje w celu zmniejszenia cen za wypożyczenie samochodu, szczególnie na dłuższy czas.

Informacje
  • Warto zobaczyć
  • Informacje MSZ
  • Informacje praktyczne
  • Porady i zwyczaje
  • Religia i kultura
  • Placówki dyplomatyczne
  • Warto wiedzieć
  • Klimat
Informacje
AlmaturBest Reisen Group Ecco TravelExim ToursRegobisAturKonsorcjum.pl Trade&Travel CompanyCoral Travel
Wykonanie KSI Media Korzystanie z serwisu oznacza akceptacją regulaminu. Opublikowane na stronie informacje nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego